Treść artykułu:

Na polskim rynku dostępnych jest kilkaset programów MBA, które znaczącą się od siebie różnią zarówno pod względem organizacji, tematyki, jak i ceny. Podjęcie decyzji nie ułatwia też fakt, że nie istnieją żadne jakościowe regulacje programów MBA. Jak zatem wybrać wysokiej jakości studia? Zamieszczamy poniżej listę aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Niektóre z zagadnień wyjaśniamy na podstawie naszych własnych działań. Mamy nadzieję, że pomoże to w podjęciu decyzji.  


Doświadczenie w prowadzeniu programów MBA

Bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając studia menedżerskie jest prestiż i doświadczenie danej uczelni w prowadzeniu programów Master of Business Administration. Jednostki, które – tak jak Uniwersytety WSB Merito – szkolą kadrę menedżerską od ponad 25 lat z pewnością są bezpieczniejszym wyborem od tych, które dopiero pojawiają się na rynku. Tak bogaty dorobek to świadectwo nie tylko stabilnej pozycji, ale profesjonalnej kadry oraz wypracowanych metod dydaktycznych. Lata doświadczeń przekładają się na lepszą organizację programów oraz stwarzają większe możliwości rozwoju dla uczestników studiów np. dzięki partnerstwom zawartym z prestiżowymi, zagranicznymi uczelniami. 

Już od pierwszego wykładu podczas inauguracji studia są dla mnie prawdziwą intelektualną ucztą, w której z chęcią uczestniczę. Do tej pory na studiach MBA nie było wykładu, który by nie był ciekawy – a to zdarzało się na wcześniejszych moich studiach. Tu z pewnością wykorzystuję każdą minutę. Z każdego zjazdu wracam z wiedzą i doświadczeniem, których używam w praktyce.

Paweł Nowiński
uczestnik programu MBA w Bydgoszczy

Partnerzy merytoryczni i biznesowi uczelni

Do partnerów merytorycznych Uniwersytetów WSB Merito należą m.in.: jedna z najlepszych amerykańskich uczelni, Franklin University, finlandzka uczelnia Aalto University Executive Education, brytyjski uniwersytet University of Northampton oraz szwajcarska prywatna szkoła biznesu, SBS Swiss Business School. Z punktu widzenia uczestnika studiów MBA do niekwestionowanych zalet wynikających z takiego partnerstwa należą: wyjazdy zagraniczne (do Finlandii, USA czy Szwajcarii) oraz dyplom ukończenia studiów sygnowany przez zagraniczne uczelnie, co zwiększa jego prestiż i rozpoznawalność na międzynarodowym rynku pracy.

Dobrze, by uczelnie oferujące programy Master of Business Administration współtworzyły je również z partnerami biznesowymi. Dzięki temu uczestnicy studiów mogą skoncentrować się na rzeczywistych problemach i wyzwaniach biznesowych, poznać najnowsze trendy panujące w danej branży, a także zdobyć dodatkowe certyfikaty wystawiane przez te firmy. Partnerstwa biznesowe, które zawarliśmy w ramach programów MBA na Uniwersytetach WSB Merito pozwalają również uczestnikom poznać know-how wielu znanych przedsiębiorstw, dzięki wizytom studyjnym (również w firmach zagranicznych).


Doświadczona kadra dydaktyczna


Kolejnym ważnym aspektem studiów MBA jest kadra dydaktyczna. Dobrze jest sprawdzić, kto wykłada na studiach. Czy są to wyłącznie akademicy, czy również osoby z praktyczną wiedzą, które z powodzeniem wykorzystują ją na co dzień we własnych przedsiębiorstwach. Na Uniwersytetach WSB Merito kadrę tworzą głównie wykładowcy-praktycy, którzy chętnie dzielą się swoim know-how, opierając się na przykładach z własnych działalności (Osiągnięcia naszej kadry dydaktycznej łatwo prześledzić w social mediach). Dzięki temu uczestnicy  studiów są w stanie nie tylko szybko przyswoić wiedzę, ale również z powodzeniem wdrożyć ją we własnych firmach, i to praktycznie od razu po zajęciach. Wiele z naszych studentów mówi, że widzi progres w swojej pracy już po pierwszym zjeździe.


Prowadzący zajęcia są zawsze przygotowani, punktualni, otwarci oraz prezentują interesujący program nauczania. Wszyscy z uważnością słuchamy ich historii, pytamy o opinie i dyskutujemy na temat swoich pomysłów. Wykładowcy posiadają wiedzę nie tylko w prezentowanym przez siebie zakresie, lecz także w innych dziedzinach biznesu.

Marta Kasprzyk
uczestniczka programu MBA w Toruni

Organizacja zajęć

Różnice w czasie trwania zajęć pomiędzy poszczególnymi programami MBA wynoszą nawet kilka semestrów. W wielu artykułach można spotkać się ze stwierdzeniem, że wysokiej jakości studia MBA nie powinny liczyć mniej niż 500 synchronicznych godzin dydaktycznych. Nie do końca jest to prawda. O takiej ilości godzin możemy mówić w przypadku ogólnych studiów MBA, w przypadku specjalistycznych programów zajęcia zwykle liczą nieco mniej godzin. Wynika to po prostu ze specyfiki takich studiów, które są skoncentrowane na wiedzy z danej dziedziny (dzięki czemu są lepiej dostosowanie do potrzeb rynku). Sami mamy w ofercie kilka programów, które trwają jedynie 3, a nie 4 semestry. Najważniejsze, aby oferta programowa danych studiów zawierała dokładnie nakreślone obszary kształcenia, np. zakres tematyczny danych modułów.  


Dostosowanie programu do wymogów rynku

Warto przyjrzeć się bliżej modułom tematycznym i sprawdzić narzędzia, jakie wykorzystywane są do nauki. W ramach niektórych z naszych studiów MBA oferujemy np. moduł rozwoju osobistego, uwzględniający typy osobowości i preferencje poszczególnych uczestników czy też diagnozę kompetencji FRIS®, która pozwala na zbadanie indywidualnego stylu myślenia i działania uczestników. Ważne, aby program studiów wykorzystywał najnowsze narzędzia i był dostosowany do wymogów rynku pracy. W przypadku naszych studiów pomaga nam w tym systematyczna ocena każdego elementu programu przez samych uczestników studiów.

Na Uniwersytetach WSB Merito wdrożyliśmy system oceny studiów MBA, które obejmuje szczegółowe kryteria dotyczące praktyczności programu, jego dostosowania do aktualnych potrzeb rynku, jakości kadry dydaktycznej, formy prowadzenia zajęć, stosowanych narzędzi, innowacyjności i wpływu społecznego, a także doświadczenia i kwalifikacji uczestników. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić bardzo wysoką jakość naszych programów MBA.


Forma zaliczenia

Niemniej ważne od zawartości modułów są wytyczne dotyczące ukończenia studiów. Studia MBA różnią się od zwykłych studiów podyplomowych, dlatego ich ukończenie wiąże się z większymi wymogami. Jakościowe programy MBA oprócz zdania egzaminów z danych przedmiotów oraz przygotowania projektów grupowych wymagają obrony  projektu menedżerskiego. Brak informacji o takiej formie zaliczenia powinien budzić wątpliwości. Na naszych uczelniach projekt dyplomowy często ma charakter start-upowy, co wzbudza entuzjazm wśród uczestników, gdyż wiąże się z możliwością jego realizacji w prawdziwym życiu. Taki projekt dyplomowy kończy się prezentacją, krótką sesją pitchową przed specjalną komisją. Uczestnicy mogą poczuć się jak prawdziwi startupowcy, którzy chcą pozyskać inwestora do swojego projektu.  


Forma nauki

Osoby zainteresowane studiami MBA często zastanawiają się, jaka forma studiowania jest lepsza – stacjonarna czy online. Jedne i drugie studia mają swoje wady i zalety. W przypadku studiów online największą zaletą jest oszczędność czasu i brak kosztów dojazdów, z drugiej strony uczestnicy obawiają się braku integracji z innymi uczestnikami i spadku motywacji do nauki. Studia stacjonarne z kolei budzą obawy o niemożność pogodzenia studiowania z pracą i życiem rodzinnym, zwłaszcza jeśli zjazdy odbywają się w piątki.

Programy naszych studiów MBA skonstruowane są tak, by zjazdy odbywały się wyłącznie w soboty i niedziele (w godz.8:00-16:40), średnio raz w miesiącu i nie częściej niż dwa razy w miesiącu. W przypadku studiów online dbamy o to, by zajęcia były maksymalnie interaktywne. Organizujemy też jeden zjazd integracyjny, podczas którego uczestnicy mogą się ze sobą zapoznać. Jak zdołaliśmy się niedawno dowiedzieć z wykładu Miłoszem Brzezińskim (czasami organizujemy spotkania ze znanymi osobistościami w ramach MBA Day) potrzeba przynależności jest bardzo istotna i ma pozytywny wpływ na produktywność oraz motywację.


Poruszane tematy porządkują i uzupełniają moją wiedzę lub są dla mnie całkowicie nową inspiracją! Na studia zdecydowałam się po poleceniu ich przez wielu moich znajomych. Wszyscy mówili to samo – warto!

Sylwia Kłodzińska-Żygadło
uczestniczka studiów MBA we Wrocławiu

Sposób prowadzenia zajęć

Przyglądając się ofertom studiów MBA, warto zwrócić uwagę na sposób prowadzenia zajęć. Dobre, nowoczesne programy wykorzystują przede wszystkim interaktywne metody nauczania, takie jak: analizy przypadków (case studies),dyskusje i pracę w grupach,realizację projektów,symulacje, gry biznesowe oraz prezentacje.Taka forma przyswajania wiedzy wspiera neuropatyczność mózgu, uczy kompetencji miękkich, wystąpień publicznych i pracy w grupie. Sprawia też, że nauka staje się znacznie przyjemniejsza i dużo bardziej skuteczna. Nasi studenci cenią sobie taki tryb pracy na zajęciach, zwracają przy tym uwagę, że wykładowcy są otwarci na ich sugestie, co ma realny wpływ na przebieg warsztatów.

 

Wymagania dotyczące uczestników

Z naszych obserwacji wynika, że wspólna wymiana doświadczeń to jeden z największych atutów studiów MBA, na który wskazują uczestnicy. Dlatego wybierając program MBA, warto przyjrzeć się wymogom rekrutacyjnym oraz jego absolwentom (Przy każdym programie zamieszczamy zakładkę „Uczestnicy”, w której można podejrzeć, w jakich pracują branżach i na jakich stanowiskach). Dobrze, aby uczelnia wymagała od potencjalnych kandydatów kilkuletniego doświadczenia zawodowego, najlepiej w pracy na stanowisku menedżerskim - w zależności od programu mogą być to 2, 3, a nawet 5 lat. Spełnienie tego wymogu gwarantuje wysoki poziom zajęć. Uczestnicy mogą dzięki temu czerpać wiedzę i inspirację od siebie nawzajem. W przypadku, kiedy dana uczelnia nie wymaga od uczestników doświadczenia zawodowego, warto zastanowić się, czy jest w ogóle sens aplikować na tego typu studia MBA.



Studia MBA dają mi pole do wymiany doświadczeń wśród uczestników i czerpania z tego praktycznych wskazówek. Mamy możliwość omówienia i skonfrontowania swoich codziennych, nieraz trudnych wyznawań, z innymi uczestnikami zajęć. Pozwala to na wyciągnięcie z tego bardzo cennej i wartościowej nauki.

Katarzyna Pękala 
absolwentka studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie

Dodatkowe zajęcia i certyfikaty

Atutem jakościowych programów MBA jest możliwość ukończenia dodatkowych szkoleń oraz zdobycia certyfikatów sygnowanych przez zagraniczne firmy. Nasi uczestnicy studiów MBA mają możliwość uczestnictwa w darmowych webinarach i szkoleniach, które realizujmy przez cały rok akademicki (w ramach jednej uczelni jest ich nawet 18 rocznie). Aby wycisnąć ze studiów MBA jak najwięcej, dobrze jest wziąć pod uwagę również wydarzenia i dodatkowe inicjatywy, które oferuje dana uczelnia. Dzięki nim  uczestnicy mogą nie tylko pogłębić swój rozwój, ale również relacje. Wyjazdy integracyjne, wizyty studyjne, spotkania z VIP-ami, śniadania biznesowe, spotkania w ramach Klubu Absolwenta, specjalne konkursy kierowane do uczestników MBA – to dodatkowe okazje do nawiązania nowych kontaktów i relacji biznesowych.

Na Uniwersytetach WSB Merito staramy się, aby takich inicjatyw było coraz więcej. Z doświadczenia wiemy, że takie integracje często łączą ludzi na lata i motywują ich do dalszego działania. Nierzadko tak zawarte znajomości kończą się wspólnym biznesem. Jedną z inicjatyw, z której jesteśmy szczególnie dumni jest Liga Mistrzów Negocjacji – symulacyjna gra biznesowa tocząca się w klimacie Dzikiego Zachodu, która w 2022 r. otrzymała tytuł Innowacji Edukacyjnej Roku. Warto dodać, że nasze inicjatywy umożliwiają nawiązywanie kontaktów z kolegami i koleżankami z innych grup MBA z całej Polski. 


Opinie uczestników i absolwentów  

Wybierając studia MBA, warto kierować się opiniami uczestników i absolwentów danego programu. To jedno z najlepszych i najbardziej wiarygodnych źródeł informacji. Na stronach programów często umieszczane są takie opinie. Na naszej witrynie publikujemy je praktycznie przy każdym programie (zbiór wszystkich znajdziesz tutaj). Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań 98% uczestników studiów MBA na Uniwersytetach WSB Merito poleciłoby je swoim znajomym. Niezmiernie miło nam, że zarówno uczestnicy studiów, jak i absolwenci tak często udzielają nam feedbacku. Dzięki temu stale możemy podnosić jakość naszych studiów.

Staramy się na bieżąco publikować informacje i materiały dotyczące sylwetek uczestników naszych studiów. Oprócz tego zamieszczamy też podcasty i filmy, w których uczestnicy pokazują swoje firmy i opowiadają o tym, jak studia MBA wpłynęły na ich pracę i rozwój. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby spotkać się i porozmawiać z naszymi uczestnikami studiów zapraszamy na MBA Day – to dni otwarte, które organizujemy co roku w poszczególnych miastach.

Koszty i zwrot z inwestycji

Jako że studia MBA przygotowują uczestników do podejmowania właściwych decyzji biznesowych nie moglibyśmy nie wspomnieć o konieczności uwzględnienia całkowitego kosztu studiów, na który składają się nie tylko czesne, ale też opłata wpisowa, opłata za postępowanie kwalifikacyjne czy też opłata końcowa. Na stronach wielu podmiotów oferujących studia MBA brak takiego rozróżnienia, dlatego warto mieć to na uwadze. Należy wspomnieć, że istnieje możliwość skorzystania ze specjalnego dofinansowania na niektóre z programów MBA z Bazy Usług Rozwojowych (niektóre z naszych programów również objęte są tym dofinansowaniem).

Uwzględniając koszt studiów warto przyjrzeć się również systemowi płatności ratalnych. Przy rozkładzie kosztów na 2 lata cena studiów nie wydaje się już tak wysoka. Niektórzy próbują oszacować czas w jakim inwestycja w studia MBA może się zwrócić. Trzeba jednak pamiętać, że trudno przeliczyć zdobyte umiejętności i kompetencje na konkretną walutę.


Podsumowanie


Mamy na dzieję, że przeczytanie tego artykułu pomoże Ci podjąć decyzję  na jakiej uczelni studiować i jaki program MBA wybrać. Jeśli nadal masz jakieś pytania lub wątpliwości zachęcamy do skontaktowania się z naszymi Biurami MBA.