Nie spuszczaj swoich celów z oczu
Heidi Grant Halvorson z amerykańskiego uniwersytetu Columbia w swojej książce “Nine Things Successful People Do Differently” wskazuje na 9 zachowań i nawyków, które ułatwiają dojście do sukcesu. Należą do nich m.in. umiejętność stawiania sobie konkretnych celów, ich ciągły monitoring i realizacja czy nieustająca praca nad sobą oraz swoją silną wolą.
Ucz się od najlepszych
O tym jak myślą i działają ludzie sukcesu pisze również w swojej książce „How successful people think” John C. Maxwell, autor kilkunastu międzynarodowych bestsellerów poświęconych przywództwu i zarządzaniu zasobami ludzkimi.
Co według Maxwella powinieneś robić, by działać tak jak liderzy, którzy wspięli się na biznesowy szczyt? Oto pięć zachowań, na które zwraca między innymi uwagę.
1. Ćwiczenia umysłowe
Najwięksi liderzy zwracają uwagę, że mózg to ich najważniejszy mięsień. By działać skutecznie muszą cały czas dostarczać mu nowych impulsów i zwyczajnie ćwiczyć. O myśleniu, jak o dyscyplinie sportowej mówi choćby Dan Cathy, CEO sieci restauracji typu fast food Chick-fil-A.
2. Pamięć o tym, że pomysł to jedna rzecz, a jego realizacja druga
Już Thomas Edison zwrócił uwagę, że geniusz to tylko 1% inspiracji i 99% potu. Z tym twierdzeniem zgadzają się współcześni liderzy. Maxwell podkreśla w swojej książce, że pomysły mają bardzo krótki żywot i jeśli naprawdę zależy na ich realizacji trzeba zakasać rękawy i brać się do pracy. Niestety wiele osób zatrzymuje się już na etapie dobrego pomysłu i nie robi z nim nic więcej. Zgadza się z tym Michael Dell, dyrektor generalny firmy Dell, który mówi – Pomysły są powszechnym towarem. Wprowadzanie ich w życie nie jest.
3. Refleksja nad swoimi pomysłami
Każdy pomysł, jak dobre wino musi chwilę odpocząć, poleżeć w naszej głowie. Znalezienie czasu na refleksję pozwala na oddzielenie w naszych pomysłach oraz planowanych działaniach ziaren od plew. Zamiast działać ad hoc – jeszcze lepiej zaplanować nasze aktywności zawodowe.
4. Odwaga, by iść pod prąd
Z tą tezą zgadza się również Paul Arden, autor bestselleru o przewrotnym tytule „Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie”. Podkreśla również, że – Lepiej żałować, że się coś zrobiło, niż że się tego nie zrobiło. Tak jak Maxwell zachęca do nieszablonowego, odważnego działania we wszystkich aspektach życia. Nie bój się więc wypróbowywać nowych dróg zawodowych, poznawać nowych ludzi czy implementować nowych biznesowych rozwiązań, nawet jeśli dla otoczenia wydają się one nietypowe.
5. Pozytywne, ale realistyczne myślenie
Amerykański artysta i blogger Jake Nickell mówi „Staram się nie podejmować decyzji, wobec których nie jestem podekscytowany”. Zamiast patrzeć na swój rozwój zawodowy przez pryzmat niepowodzeń, szukaj pozytywnych rozwiązań i motywacji. Zamiast: to nierealne rozwiązanie, powiedz: jeśli nie ja, to kto! Nie można jednak zbyt mocno dać się ponieść duchowi optymizmu. Jak wskazuje Maxwell optymiści mają problemy z realistycznym ocenianiem zagrożeń. Realistyczna perspektywa pozwala na zbliżenie się do problemu na tyle, by móc sobie z nim poradzić.
Źródło: www.pracuj.pl