Treść artykułu:

Myślisz o zmianie pracy? Większość doradców zawodowych zdecydowanie twierdzi, aby poszukiwanie nowego stanowiska rozpocząć jeszcze w trakcie pełnienia obecnych obowiązków. Jeżeli już zdecydujesz się na szukanie nowych ofert - musisz postępować bardzo uważnie.


Większość pracodawców preferuje kandydatów, którzy w trakcie rekrutacji posiadają zobowiązania zawodowe, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo, że będą dobrymi pracownikami. Brak zatrudnienia wzbudza wątpliwości potencjalnego pracodawcy, stawiając często kandydata na przegranej pozycji.
Poszukiwanie pracy w sytuacji, kiedy jest się już zatrudnionym, powoduje, że jest to mniej stresujące przeżycie. Jeżeli nie znajdziesz nowego pracodawcy, masz miejsce, w którym możesz zostać w czasie kolejnych poszukiwań. Takie wyjście awaryjne zwiększa poczucie pewności siebie, ponieważ nie stawia cię w krytycznej sytuacji – można marzyć o nowej pracy, ale nie staje się ona przymusem.


Kolejną zaletą proponowanego rozwiązania jest większy wpływ na nowe wynagrodzenia. Będąc w komfortowej pozycji, można stawiać warunki i próbować uzyskać to, na czym nam zależy. Bez pracy nie można pozwolić sobie na przebieranie w ofertach i dyktowanie warunków.
Podczas gdy eksperci stanowczo odradzają odkładanie poszukiwań na czas po złożeniu wypowiedzenia, należy pamiętać o ryzyku, jakie podejmujemy, szukając nowej pracy w trakcie kończenia poprzedniej. Największe zagrożenie stanowi fakt, że któryś z obecnych współpracowników może poznać nasze zamiary i poinformować o nich innych. Jeżeli informacja dojdzie do szefa, najprawdopodobniej potraktuje to jako brak lojalności wobec firmy. W takiej sytuacji przełożeni mogą podjąć kroki związane z zakończeniem współpracy.


Oto lista rzeczy, które pomogą pogodzić aktualne obowiązki z szukaniem nowych ofert pracy.

Nie mów nikomu
Nie dziel się z nikim informacją o poszukiwaniu nowej pracy. Unikniesz w ten sposób lawiny plotek. W zależności od relacji z szefem, możesz chcieć wtajemniczyć go w swoje plany, ale informowanie pozostałych współpracowników może przysporzyć trudności w opuszczeniu pracy z dobrą reputacją - szczególnie gdy mają oni zamiar przejąć Twoje stanowisko.

Dopracuj profil na LinkedIn
Bardzo prawdopodobne jest, że pierwszą rzeczą, jaką sprawdzi rekrutujący menedżer, będzie profil kandydata na LinkedIn. Najlepszym rozwiązaniem jest ciągła aktualizacja danych, tak aby nie robić wszystkiego w pośpiechu w momencie szukania nowej pracy. Wspominanie na portalu o poszukiwaniu nowego zatrudnienia jest jednak niedopuszczalne – obecny szef zawsze może natknąć się na takie ogłoszenie.
Złe zostaw dla siebie
Nawet w sytuacji bardzo złych relacji z obecnym szefem należy być rozważnym przy wygłaszaniu swoich opinii i pokazywać, że obce jest nam palenie mostów. Wszelkie rozmowy powinny bardziej skupiać się na pozytywnych aspektach zmiany niż na przywoływaniu powodów, dla których chcemy odejść z firmy.

Zabezpiecz się
Poproś swojego potencjalnego pracodawcę o poufność dotyczącą Twoich działań. Doradcy radzą, aby w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zasugerować, że obecny szef nie posiada informacji o naszych zamiarach, dlatego bylibyśmy wdzięczni za zachowanie tego faktu w jak najwęższym gronie.
Jeżeli trzeba - pomiń referencje
Podawanie namiarów na obecnych współpracowników i przełożonych w celu potencjalnego uzyskania przez nowego pracodawcę referencji może okazać się szczególnie ryzykowne w przypadku, gdy postanowi on uzyskać informacje, zanim zdążysz powiadomić obecnego pracodawcę o planowanych zmianach.

Rozmowa rekrutacyjna
Termin rozmowy rekrutacyjnej nie powinien kolidować z czasem pracy. Jeżeli potencjalny pracodawca wie, że wolelibyśmy utrzymać naszą aplikację w sekrecie, można poprosić o ustalenie dnia i godziny rozmowy tak, aby nie zaniedbywać swoich obecnych obowiązków. Jeżeli nie - lepiej wziąć pod uwagę wykorzystanie zaległego urlopu, który i tak przepadnie w momencie zmiany miejsca pracy.

Szukaj pracy w domu
Nigdy nie posługuj się biurowymi urządzeniami w celu szukania nowych ofert pracy. Większość firm posiada narzędzia kontrolujące historię internetową, dlatego strony z otwartymi rekrutacjami mogą wzbudzić podejrzenia przełożonych. Firma może również kontrolować telefony komórkowe, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie rozmów telefonicznych z prywatnego telefonu.

Skup się na obecnej pracy
W trakcie poszukiwań nowej pracy ważne jest, aby okazać szacunek obecnemu pracodawcy i wykazać się profesjonalizmem. Może okazać się to trudne, ponieważ wymaga dużo czasu i zaangażowania, ale nigdy nie należy zapominać, kto obecnie wypłaca nam pensję.

Konfrontacja z szefem
Szczerość w momencie konfrontacji ze swoim przełożonym to podstawa. Większość z wcześniejszych wskazówek radziła, jak utrzymać w tajemnicy poszukiwanie nowej pracy. Jeżeli jednak zostaniemy już zapytani o nasze obecne intencje, pod żadnym pozorem nie powinniśmy dłużej ukrywać naszych planów.


Nigdy nie powinniśmy przestać szukać najkorzystniejszych ofert zawodowych. Jeżeli jednak zdamy sobie sprawę, że jesteśmy zatrudnieni w dobrej firmie oraz posiadamy atrakcyjne stanowisko, odłożenie poszukiwań w czasie może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Jacquelyn Smith/Forbes.com

Źrodło: www.forbes.pl